There ain’t nothing out there that can kill Ron Woodroof in 30 days

Ron Woodroof jest bon vivantem. Żyje bez celu, z dnia na dzień. Lubi pieniądze i kobiety. Jest heteronormatywny, aż po homofobię. Nie myśli o jutrze, jutro do dalekie kiedyś. Carpe diem zmienia się jednak w memento mori, gdy trafia do szpitala. Badania krwi wydają na Rona wyrok. Ma HIV, ma AIDS i jest lato. Sam środek roku 1985. Został mu miesiąc życia.

I właśnie wtedy, kowboj, symbol niezwyciężonej Ameryki, postanawia się zbuntować. Nie ma na świecie rzeczy, która zabiłaby Rona Woodroofa w trzydzieści dni – krzyczy w oczy katu – swojemu lekarzowi – po czym wychodzi. Szpital opuszcza już inna osoba.

[ SPOILER (ale subtelny ;-)]

Za Dallas Buyers Club zarówno Matthew McConaughey, odtwórca głównej roli, jak i Jared Leto, aktor drugoplanowy otrzymali w 2013 roku Oscary. Uwierzcie mi – zasłużenie. I o ile McConaughey stworzył postać wiarygodną, pociągającą, bohaterską, której kibicuje się w metamorfozie od durnego prowincjusza do światowego biznesmena, od homofoba do osoby akceptującej odmienność, od marnotrawiącego życie do walczącego o najmniejszy jego strzęp, o tyle to, co w trakcie dwóch godzin pokazał Leto jest wybitne. Wokalista 30 Seconds to Mars wcielił się bowiem w rolę queera. Samo w sobie nie jest to łatwe, nawet uwzględniając pewne przerysowanie postaci, ale intensywność, z jaką to wcielenie nastąpiło jest imponująca. Poświęcenie dla tej konkretnej roli godne jest podziwu.

[ KONIEC SPOILERA ]

To nie jest film łatwy. Nie jest to kolejne ratowanie świata. Zapewniam jednak, że warto spędzić sto dwadzieścia minut obserwując Rona Woodroofa walczącego ze śmiercią. Być może pozwoli to wam uświadomić sobie, że i wy jesteście śmiertelni. I zrozumieć, jak wiele energii ta świadomość może w człowieku wyzwolić.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s